Etykiety

wtorek, 5 kwietnia 2016

Oświetlenie na sesji

Świece

Jakie i dlaczego?

Mówiąc świeca, bardziej chodzi mi o źródło światła. Na moich sesjach zawsze pali się kilka knotów. Świeczki są bardzo pomocne, przy wprowadzaniu klimatu jak i samych graczy do gry. Opowiem czy warto z nich korzystać, co polecam i z czego ja korzystam.

Czy warto?
Według mnie naprawdę warto. Możemy grać w pomieszczeniu lekko przyciemnionym, zupełnie ciemnym jak i oświetlonym (przez światło dzienne, lub żarówkę). W tym pierwszym przyda się, co najmniej jedno duże źródło światła.  Natomiast, w drugim pokoju, tym bez oświetlenia, dobrze jest rozpalić 2 lub 3 duże świece.

Podczas rozgrywek, które prowadzę, korzystam z 3 źródeł światła, a mianowicie:
- 2 wkładów do zniczy
- świecy kuli
Pomieszczenie jest zazwyczaj wystarczająco rozświetlone, ewentualnie, jeżeli posiadam, to zapalam 1 lub 2 podgrzewacze. Moi gracze nie chcą przeznaczać dużej sumy pieniędzy na oświetlenie, dlatego właśnie używamy wkłady do zniczów. Spisują się one dobrze. Dają dużo światła i świecą zazwyczaj około 20 sesji.  Duży wkład kosztuje od 5 do 8 zł. To jest naprawdę niewiele jak na 1/3 roku grania.
Świeca o kształcie kuli – przydaje się, nie można grać tylko przy samych wkładach do zniczy. Szczerzę to korzystałbym z jakiejś grubszej świecy, najpewniej walcowej.  Jednak posiadam stojak.
Pamiętajcie, że podgrzewacze, czy inne źródła światła powinny stać na podstawkach. Czasami na moich sesjach pojawia się świeca stołowe. Doszczętnie wypala się w 2 spotkania. Lepsze są, więc podgrzewacze, które wytrzymują 1 rozgrywkę, dają tyle samo światła, a są tańsze.

Jeżeli posiadacie pieniądze i nic was nie ogranicza, to 4 czy 5 dużych świec i pomieszczenie jest perfekcyjnie oświetlone. Prawdziwy burżuj dorzuci świece zapachową, która jest miłym dodatkiem do rozgrywki J

Podsumowanie, plusy i minusy grania przy świecach:
+ Szybkie wejście w świat
+ Klimat
- Ograniczona widoczność – czasami gracze mają problem z dostrzeżeniem wyników na kostkach.Nie każę wam grać przy świecach, jednakowoż polecam. 

2 komentarze:

  1. Świece super, oczywiście przy sesjach w klimacie średniowiecza itp. Sam stosuję tego typu oświetlenie, zwykle 1-3 na stole i kilka umieszczonych nieco wyżej i dalej od miejsca gry - na przykład na półkach. Jeżeli chodzi o oświetlenie w czasie sesji o innych klimatach to do STALKER'a na przykład stosuję jakieś kolorowe kryształki podświetlone diodami LED. Wada, to słabe oświetlenie tak jak w wypadku świec, ale rozwiązałem problem i gracze mają... latarki. Przy rzucie kośćmi lub konieczności zapisania / przeczytania czegoś mogą je włączyć. Dodatkowo polecam zastosowanie kolorowych żarówek. Na przykład prowadząc sesję Gasnących Słońc czy podobnego systemu podczas alarmu bojowego na statku zmieniam światło na czerwone. Zdecydowanie dodaje klimatu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kolorowe żarówki, super pomysł. Dzięki, w przyszłości na pewno skorzystam :)

      Usuń