Etykiety

czwartek, 31 marca 2016

Czym są gry fabularne?

Czym są gry fabularne?

Czemu będzie służył ten blog, oraz jak grać? :o

Blog ten jest poświęcony tematyce gier fabularnych, będę tutaj dawał wskazówki mistrzom gry, graczom, udostępniał część materiałów przygotowanych na własne sesje, i podpowiadał jak wykonywać handouty. Jako, że w gry fabularne gram już od 6 lat, z czego 4 lata jestem mistrzem.  Na pewno nie wiem wszystkiego na temat tych gier i nie będę wiedział, mimo tego postaram się wam pomóc i zachęcić do grania, w miarę moich możliwości.

Najprościej jak się da, gry fabularne, to gra towarzyska oparta na narracji (mistrza gry) i wyobraźni. Gracze wcielają się w bohaterów wykreowanych przez siebie. Gra toczy się,  w uniwersum wybranym, lub stworzonym przez graczy.

Co potrzebujemy do takiej rozgrywki?

Na pewno znajomych, gry fabularne mają to do siebie, że samemu ciężko się w nie gra, a nawet w ogóle nie gra. Oprócz tego każdy gracz potrzebuje chęci, nikt, kto nie ma ochoty grać, nie będzie dobrym graczem, a tym bardziej mistrzem gry.

Podręcznik z zasadami, który pomoże wszystkim graczom. Mistrzowi gry ogarnąć wszelką mechanikę, a wszystkim graczom poznać świat, w którym będą odbywały się ich przygody.

Kilka kostek, różnorodnych, lecz nie tylko kostki sześciościennej, ale także pewnie 4,8,10,12 i 20 ściennej. Czemu tak? Zwyczajne kostki najczęściej po prostu nie dadzą rady sobie z systemem liczenia czy mechaniką.

Ołówek czy długopis, którym będziemy zapisywali wszelki ekwipunek, umiejętności czy statystyki postaci, na kartach postaci ( karty postaci zazwyczaj znajdują się w książkach do skserowania, jeżeli ich tam nie będzie, na pewno internet pomoże).

Pomysł na przygodę dla swoich graczy. Mistrz gry musi zdecydować czy bohaterowie będą penetrowali lochy, w poszukiwaniu skarbu, czy może pomagać czarodziejowi stworzyć formułę nieśmiertelności, a może poszukiwanie przestępcy z listu gończego. Mistrz gry ma zdecydować i zaplanować rozgrywkę.

To wszystko na razie, pierwszy wpis jest tylko wprowadzeniem, zachęcam, do przeglądania, oraz zapoznawanie się z moimi materiałami. Na koniec podam wam kilka polecanych przeze mnie tytułów, w które powinniście zagrać ze znajomymi ;)
Warhammer
Dungeons and Dragons
Neuroshima
Zew Cthulhu
Wiedźmin (dla prawdziwych fanów wieśka)

Z czasem będą pojawiać się wpisy o własnym projekcie, który zacząłem już jakiś czas temu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz